Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna - która z nich sprawdzi się lepiej?
Na przestrzeni ostatniej dekady pompy ciepła zrobiły prawdziwą furorę na polskim rynku systemów grzewczych. Inwestorzy coraz częściej doceniają możliwość obniżenia rachunków za ogrzewanie, a także ekologiczny charakter takich urządzeń. Ich wybór pada zazwyczaj na pompy powietrzne lub gruntowe. Czym różnią się jedne od drugich i które sprawdzą się lepiej w Twoim przypadku? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna - czym się różnią?
Choć ogólna zasada działania pomp ciepła jest zawsze taka sama, to pompy powietrzne różnią się od gruntowych pod bardzo wieloma względami. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze pozyskują energię z otaczającego je powietrza, a te drugie z gruntu. Rodzaj dolnego źródła ma z kolei ogromny wpływ na konstrukcję, wydajność i cenę urządzenia.
Im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą źródła dolnego (powietrze lub grunt) i górnego (woda w instalacji grzewczej), tym mniej prądu zużywa pompa ciepła. Sprawia to, że modele pozyskujące energię z powietrza tracą na efektywności w zimie. Do pracy potrzebują wówczas więcej prądu, generując tym samym dodatkowe koszty. Zazwyczaj powietrzne pompy ciepła muszą być wręcz wspomagane przez inne urządzenia.
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku gruntowych pomp ciepła. Pozyskują one energię z ziemi, która podlega mniejszym wahaniom temperatury niż powietrze. Już sam ten fakt wystarczy, żeby urządzenie zużywało mniej prądu i wyróżniało się zdecydowanie wyższą wydajnością. Najbardziej efektywne okażą się produkty wykorzystujące odwierty pionowe, ponieważ czerpią ciepło pochodzące z samego wnętrza Ziemi. Zastosowanie kolektora poziomego pozwala natomiast pozyskiwać energię z najwyższych warstw gruntu, które ogrzewane są promieniami słońca oraz deszczem i podlegają nieco większym wahaniom temperatury.
Wydawać by się zatem mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła z odwiertami pionowymi. Takie rozwiązanie faktycznie można by polecić każdemu, kogo interesuje ekologiczna instalacja grzewcza, gdyby nie kwestia montażu. Sondy pionowe muszą bowiem znaleźć się w ziemi, a to oznacza konieczność wykonania odpowiednio głębokich odwiertów. Nie dość, że proces ten może zniszczyć zagospodarowaną już działkę, to jest również bardzo kosztowny. Nieco tańsza - ale niestety jeszcze bardziej inwazyjna - okaże się instalacja kolektorów poziomych.
Pompa ciepła - jak dostosować ją do swojego zapotrzebowania?
Ze względu na poważne różnice pomiędzy cechami powietrznych pomp ciepła i pomp gruntowych, wybór pomiędzy nimi należy uzależnić przede wszystkim od specyfiki budynku oraz działki. Zupełnie innego rozwiązania będzie wymagał bowiem budynek modernizowany, a innego dom stawiany od podstaw.
W pierwszej kolejności weź pod uwagę sposób montażu pompy ciepła oraz jego cenę. Jeśli tworzysz system grzewczy od zera i masz do zagospodarowania wystarczająco dużą działkę, możesz zainwestować w urządzenie gruntowe. Jeżeli natomiast szukasz sposobu na obniżenie rachunków za ogrzewanie istniejącego już budynku, lepiej zrobisz uzupełniając dotychczasową instalację c.o. o powietrzną pompę ciepła. Unikniesz w ten sposób wykonywania odwiertów w zadbanym prawdopodobnie ogródku i wykorzystasz potencjał działającego do tej pory systemu grzewczego. Pompa powietrzna pozwoli Ci zdecydowanie obniżyć koszty ogrzewania, bez konieczności przeprowadzania problematycznych i drogich prac montażowych.
Do kluczowych kryteriów doboru pompy ciepła należy także jej moc. Warto pamiętać, że w przypadku tych urządzeń nie jest ona stała i zależy od temperatury dolnego źródła. Należy więc zastanowić się, w jakich warunkach powietrzna pompa ciepła będzie zazwyczaj pracowała i czy zostanie wsparta przez inne urządzenie grzewcze. Zdecydowanie mniejsze znaczenie ma to w przypadku pomp gruntowych, które nawet w najchłodniejszych okresach mogą pracować samodzielnie. Im większy dom, tym większe zapotrzebowanie na ciepło i tym bardziej wskazany wybór gruntowej pompy ciepła.
Podsumowując, gruntowa pompa ciepła to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, pozwalające na ogrzewanie zarówno pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Zalecane jest wszystkim inwestorom, którzy dysponują wystarczająco dużą działką i środkami finansowymi na wykonanie odwiertów. Pompa ciepła powietrze-woda to z kolei wybór dla tych, którzy nie są gotowi na bardzo wysokie koszty inwestycyjne lub mają już w domu inną działającą instalację grzewczą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gruntowych i powietrznych pompach ciepła, koniecznie skontaktuj się z Ekoradcami!
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy! Skontaktuj się z nami już dziś!