Jak dobrać wymiary paneli fotowoltaicznych?
Zanim przystąpisz do montażu instalacji fotowoltaicznej w domu, powinieneś rozważyć kilka istotnych kwestii decydujących o powodzeniu inwestycji. W tym artykule podpowiemy Ci, jak dobrać wymiary paneli fotowoltaicznych w Twoim budynku.
Wymiary paneli fotowoltaicznych a zapotrzebowanie domu na energię
Jeśli zdecydowałeś już, że chcesz korzystać z darmowej energii słonecznej w domu, prędzej czy później przyjdzie Ci się zastanowić nad tym, jak dobrać powierzchnię paneli fotowoltaicznych. Zanim przejdziesz do obliczeń, przyjrzyj się 3 kluczowym kwestiom wpływającym na ich ostateczny kształt.
Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie, jaką moc zainstalowaną fotowoltaiki pragniesz uzyskać. W przypadku tradycyjnych gospodarstw domowych (domów o powierzchni 120-160 m2, w których mieszka 4-osobowa rodzina) mieści się ona zwykle w zakresie 3-5 kWp. Przykładowo, jeśli zapotrzebowanie na moc instalacji w Twoim budynku wynosić będzie 4 kWp, to potrzebować będziesz 15 paneli o mocy 280 Wp lub 12 o mocy 350 Wp itd.
Po drugie, jeśli instalacja znajdować się będzie na dachu, wielkość instalacji fotowoltaicznej zależeć będzie od jego powierzchni oraz konstrukcji. W przypadku małego obszaru montażowego lub ograniczonej wytrzymałości sprawdzą się elementy lżejsze o większej mocy czy wydajności. Pamiętaj, że poszczególne panele różnią się nie tylko rozmiarami, ale i ciężarem, co nabiera szczególnego znaczenia w przypadku starszych domów
Po trzecie, zastanów się, jakie są Twoje pełne możliwości. Pamiętaj, że zbyt duża ilość paneli czy moc zainstalowana może okazać się nieopłacalna i spowolnić proces zwrotu z inwestycji. Być może nie potrzebujesz na razie pokrywać całego zapotrzebowania energetycznego budynku lub nie masz środków, by stworzyć instalację, która Ci to zapewni. Miej zatem na względzie, że instalację można zawsze rozbudować, a jeśli zwiększysz ją o kilka paneli bez konieczności wymiany falownika, poniesiesz niewielkie koszty.
Dobór wielkości instalacji fotowoltaicznej. Jak to zrobić?
Znając zapotrzebowanie energetyczne i możliwości Twojego budynku, możesz przejść do obliczeń. O czym koniecznie trzeba podczas nich pamiętać?
Pierwszą kwestią jest świadomość tego, jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny. Składa się on z ogniw najczęściej o wymiarach 15x15 cm, które łączy się ze sobą w moduły, najczęściej o 60 lub 72 ogniwach. Im mniej ogniw, tym mniejszą powierzchnię zajmuje panel. Jego wymiary różnią się w zależności od producenta. Przykładowo mogą to być
- 1,675 x 0,997 czy 1,69 x 1,04 m2 dla paneli o 60 ogniwach,
- 1,96 x 0,992 m2 dla paneli 72-ogniwowych.
Ze względu na korzystny stosunek mocy do wymiarów i wagi, najczęstszym wyborem są te środkowe, czyli „60-tki”. Panele o 72 ogniwach są większe i cięższe. Ważą zwykle o ok. 2 kg więcej od 60-ogniwowych. Na rynku możesz spotkać również nietypowe, 63-ogniwowe panele które cechują niewielkie rozmiary i wysoka wydajność, lecz też wyższa cena.
Aby obliczyć, jaką powierzchnię zajmują panele fotowoltaiczne, musisz wiedzieć, jakiej ich ilości potrzebujesz, by osiągnąć pożądaną moc zainstalowaną. Wówczas, znając wymiary pojedynczego panelu oraz ich docelowa liczbę, korzystasz z prostego wzoru, który pozwoli Ci oszacować potrzebny obszar.
Jak to wygląda w praktyce?
Obliczanie powierzchni paneli fotowoltaicznych
Porównajmy, jakich wymiarów i powierzchni dachu będziemy potrzebowali dla budynku mieszkalnego o powierzchni 140 m2 z zapotrzebowaniem energetycznym 4 kWp w przypadku paneli 60- i 72-ogniwowych o takiej samej mocy:
Przykład 1 – panele fotowoltaiczne z 72 ogniwami:
- Moc paneli: 300 Wp
- Potrzebna ilość paneli: 13 (ze wzoru: 4000/300 = 13,(3))
- Wymiary pojedynczego panelu: 1,96 m x 0,992 m = 1,94 m2
- Potrzebna powierzchnia montażowa: 1,94 x 13 = 25,22 m2
- Waga: 21 kg (jeden panel) x 13 = 273 kg
Przykład 2 – panele fotowoltaiczne z 60 ogniwami:
- Moc paneli: 300 Wp
- Potrzebna ilość paneli: 13 (ze wzoru: 4000/300 = 13,(3))
- Wymiary pojedynczego panelu: 1,67 m x 0,997 m = 1,66 m2
- Potrzebna powierzchnia montażowa: 1,94 x 13 = 21,58 m2
- Waga: 19 kg (jeden panel) x 13 = 247 kg
Jak pewnie zauważyłeś, większego problemu nie stanowi obliczenie nie tylko wymiarów, ale i wagi całego zestawu. Jest ona o tyle istotna, że to na jej podstawie operujesz mocą paneli fotowoltaicznych. Jeśli brakuje Ci powierzchni na montaż lub też ciężar paneli przewyższa możliwości Twojego budynku, powinieneś wybrać panele o większej wydajności, które zajmą mniej miejsca, nie przeciążając konstrukcji dachu.
Masz więcej pytań dotyczących fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami, a chętnie na nie odpowiemy.