Alternatywne źródła energii - czym jest zielona energia i czy warto inwestować w OZE?
Odnawialne źródła energii dbają o dobry stan środowiska, zdrowia i portfela, czyniąc Cię niezależnym od rosnących cen prądu. Czy warto je mieć w swoim domu lub firmie? Przekonaj się, czy taka inwestycja może Ci się opłacić.
Alternatywne źródła energii (OZE) – czym są?
Aby mieć dostęp do wody czy energii elektrycznej, większość gospodarstw domowych podpisuje umowy z dużymi dostawcami na terenie swoich miast lub gmin. Dotyczy to głównie mieszkańców bloków, gdzie decyzję o takim porozumieniu podejmuje spółdzielnia lub – głosem większości – wspólnota mieszkaniowa.
Nieco inaczej ma się sprawa z właścicielami domów jednorodzinnych, którzy przed budową lub w trakcie remontu mogą zdecydować się na tradycyjne albo alternatywne źródła energii. Te drugie pochodzą od niezależnych, instytucjonalnych dostawców.
Coraz częściej korzystają z nich nie tylko gospodarstwa domowe, ale i zakłady oraz miasta. Według danych Eurostatu w 2018 roku alternatywne źródła energii miały 18,9% udziału w całkowitym zużyciu prądu w Unii Europejskiej. Zgodnie z planem do 2020 roku współczynnik ten powinien osiągnąć 20%. W Polsce na razie zaniżamy średnią (w 2020 roku prawdopodobnie osiągniemy około 14%), choć z roku na rok wzrasta tutaj zużycie energii wytwarzanej m.in. przez elektrownie wiatrowe, wodne czy kolektory słoneczne.
Rozważasz przerzucenie się na energię odnawialną? Zastanawiasz się, jakie są rodzaje alternatywnych źródeł energii, w jaki sposób je wykorzystywać i czy warto to robić?
Skontaktuj się z Ekoradcami >>
Rodzaje alternatywnych źródeł energii
W planie Europejski Zielony Ład Unia Europejska założyła, że do 2050 roku Europa stanie się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem na świecie. Mają w tym pomóc alternatywne (odnawialne) źródła energii określane często zieloną energią, ponieważ jej wykorzystanie przynosi długotrwałe korzyści środowisku, a przy okazji – Twojemu budżetowi domowemu.
W zależności od tego, jakie jest źródło energii, wyróżniamy poszczególne rodzaje OZE:
Energia słoneczna
Posiada szerokie zastosowanie i może być przekształcona na 2 sposoby:
- W energię elektryczną (ogniwa fotowoltaiczne).
- Tak, by dostarczyć ciepło do budynku (kolektory słoneczne).
W pierwszym przypadku energia elektryczna powstaje, gdy fotony światła docierają do ogniw fotowoltaicznych i tam zamieniane są na prąd stały. Drugi sposób polega na wykorzystaniu energii słonecznej do podgrzania wody, która następnie wędruje do domowego obiegu.
Ogniwa fotowoltaiczne łączy się w moduły, te zaś tworzą panel słoneczny (fotowoltaiczny). Montuje się go na dachu lub gruncie. Co ciekawe, stosując system off-grid, można magazynować i sprzedawać energię słoneczną zakładowi energetycznemu.
Sprawdź Ranking producentów paneli fotowoltaicznych >>
Energia wiatrowa
Kolejnym popularne źródło to energia pozyskiwana z wiatru. Stosując turbiny wiatrowe, wytwarza się prąd zasilający nie tylko pojedyncze domy, ale i całe zakłady przemysłowe.
Jak działa turbina wiatrowa? Bardzo prosto: ruch powietrza oddziałuje na zamocowane na turbinie łopatki, te zaś napędzają generatory prądu.
Konstrukcje montowane są zazwyczaj na otwartych przes
trzeniach, a także w pobliżu brzegów morskich, gdzie wiatr osiąga najwyższą prędkość. Potrafią wygenerować dużą ilość prądu elektrycznego, nie szkodząc środowisku.
Biomasa
Biomasę uzyskuje się w wyniku biodegradacji: spalania produktów i odpadów różnych gałęzi przemysłu. Wyróżniamy jej 2 rodzaje:
- Fitomasę – biomasę roślin, np. drewno, słoma, rośliny energetyczne (proso, wierzba, trzcina cukrowa).
- Zoomasę – biomasę zwierząt (odchody, tłuszcze, mączka kostna).
To alternatywne źródło energii rozróżnia się również ze względu na stan skupienia: stały, ciekły lub gazowy (biogaz). Biomasę uzyskuje się w wyniku spalania produktów takimi procesami jak gazyfikacja, piroliza czy kogeneracja. Do produkcji energii może służyć także bioetanol czy biodiesel.
W UE przemysł energetyczny obowiązuje korzystanie z biomasy jako paliwa. Jej spalanie jest korzystniejsze dla środowiska niż spalanie tradycyjnych paliw kopalnych (np. węgla), a stosunkowo jednorodne rozmieszczenie surowca ogranicza potrzebę jego transportu i związanych z nim zanieczyszczeń.
Energia wodna
Do dziś do produkcji energii z wody służą młyny czy koła wodne, choć współcześnie są one elementami elektrowni wodnych. Nowoczesne rozwiązania zakładają nie tylko napędzanie turbin i kół wodnych płynącą wodą, lecz także tworzenie spiętrzeń uzyskanych dzięki zaporom.
Obok względów ekologicznych dużą zaletą pozyskiwania energii z wody są niskie koszty.
Energia geotermalna
Źródło tej energii pochodzi z wód podziemnych, pary wodnej z gejzerów, gorących skał lub gorącej wody z wnętrza ziemi. Aby ją pozyskać, trzeba wykonać odwiert, przez który wtłacza się zimną wodę.
Popularnymi urządzeniami, które wykorzystują to odnawialne źródło energii, są pompy ciepła. Pozyskaną energię można spożytkować na ogrzanie budynku czy wytworzenie prądu. W drugim przypadku opłaca się to jedynie przy wykorzystaniu szczególnie gorących źródeł.
Korzyści płynące z posiadania pompy ciepła poznasz tutaj >>
Warto pamiętać, że proces odnawiania źródeł energii geotermalnej jest powolny, a do jej pozyskania potrzebna jest obecność tzw. źródeł termalnych. Jej pozyskiwanie niesie za sobą również pewne zagrożenia: uwalnianie szkodliwych gazów i zanieczyszczenia wód głębinowych.
12 zalet inwestowania w odnawialne źródło energii
Czy warto inwestować w OZE? Z roku na rok możemy coraz bardziej stanowczo stwierdzić, że tak. Szczególnie w dobie zaostrzających się przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz dyrektyw Unii Europejskiej, według których wszystkie państwa członkowskie powinny coraz silniej stawiać na sposoby wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem źródeł alternatywnych.
Zastanawiasz się, czy opłaca się inwestować w odnawialne źródła energii? Warto poznać korzyści, które niesie. Oto 12 zalet alternatywnych źródeł energii:
- Nie uzależniają Cię od komercyjnych dostawców.
- Nie szkodzą środowisku, wpływając na nie w minimalnym stopniu.
- Zapewniają stały koszt jednostkowy uzyskiwanej energii elektrycznej.
- Zmniejszają emisję gazów do atmosfery.
- Sprzyjają poprawie klimatu oraz zdrowiu.
- Niektóre (np. panele fotowoltaiczne) umożliwiają gromadzenie energii i jej sprzedaż zakładom energetycznym.
- Posiadają wysoką wydajność w odróżnieniu od tradycyjnych paliw.
- Mają niższe wymagania dotyczące konserwacji.
- Urządzenia i elektrownie wykorzystujące OZE zwykle działają samodzielnie przez całą dobę.
- Energia odnawialna się nie wyczerpuje.
- Są zgodne z normami UE.
- Wykorzystując źródło takie jak biomasa, redukuje się ilość odpadów czy gospodaruje nadwyżkami żywności i nieużytków roślin.
Po jakim czasie zwracają się inwestycje w energię odnawialną?
Po jakim czasie zwraca się inwestycja w energię odnawialną? Jedni piszą o kilku, drudzy o kilkunastu latach. Początkowo trudno to określić, bo na bilans wpływa wiele czynników, m.in. wybór surowca, metraż domu, jego zapotrzebowanie na energię czy projekt i poszczególne elementy instalacji.
Początkowe koszty inwestycji w OZE bywają spore, jednak z każdym rokiem rachunki maleją, a oszczędności rosną. Zauważysz to jeszcze szybciej, korzystając z dotacji, które pomogą Ci sfinansować zakup instalacji. Warto zainteresować się m.in. Programem Czyste Powietrze z UE, a także dofinansowaniem proponowanym przez gminy.
Sprawdź jak uzyskać:
Korzystanie z odnawialnych źródeł energii nic nie kosztuje. Z nimi rosnące ceny prądu czy paliw przestają Cię interesować. Zyskuje nie tylko Twój portfel, ale i zdrowie. Pamiętaj, że rolą maksymalnie wydajnej instalacji jest jak największy uzysk ciepła przy najniższym zużyciu energii elektrycznej. Dlatego często lepszym rozwiązaniem może okazać się inwestycja nie w najtańszy, lecz w lepszy, choć droższy sprzęt, który pozwoli szybciej generować oszczędności.
Interesują Cię inwestycje w odnawialne źródła energii? Warto sięgnąć po informacje od ekspertów i sprawdzone porady. Służymy pomocą - skontaktuj się z nami.